Integracja oprogramowania

Integracja systemów informatycznych w Twojej firmie.


W każdej firmie – niezależnie od tego czy jest mała, średnia czy duża działa wiele systemów informatycznych. Zaczynając od mail przez systemy do księgowości, programy do obsługi klienta (CRM), oprogramowanie do obsługi PPK, aplikacje kadrowo – płacowe, magazynowe, produkcyjne, czy specjalistyczne systemy do wycen, a na platformach e-commerce kończąc.

 

Poznaj nasze autorskie programy do integracji systemów informatycznych


Sprawdź teraz!

 

Wiele systemów informatycznych w przedsiębiorstwie


 

Przy korzystaniu z tylko kilku systemów, informacje firmowe są podzielone na wiele silosów danych, przy większej liczbie aplikacji biznesowych szybkie dotarcie do precyzyjnych informacji jest praktycznieniemożliwe.

Ręczne przenoszenie danych pomiędzy systemami jest pracą czasochłonną – pochłaniającą wiele roboczogodzin.

Odpowiedzią na problemy z rozdrobnieniem systemów firmowych są zintegrowane systemy ERP, które zawierają funkcjonalności z wielu obszarów działalności firmy.

Przykład zintegrowanego systemu ERP


Moduły systemu dla firm Comarch ERP XL
Comarch ERP XL posiada między innymi moduły produkcyjne, księgowe, handlowe, magazynowe, reklamacyjneB2Bimportu czy do obsługi umów.

Współpracuje też z systemem WMS, posiada aplikacje mobilne oraz pulpity dla pracowników do zgłaszania urlopów i nieobecności.

W efekcie wszystkie informacje trafiają do jednej bazy danych.
 

Integracja systemów różnych producentów


Czasem nie wszystkie specjalistyczne funkcje, których wymaga specyfika branży, znajdują się w oprogramowaniu jednego producenta. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi integracja systemów informatycznych różnych producentów.

Celem integracji systemów informatycznych jest optymalizacja procesów zachodzących w przedsiębiorstwie.

Mówimy, że systemy są ze sobą zintegrowane jeśli mogą się komunikować, przesyłać dane, udostępniać zasoby.


Integracja systemów informatycznych pozwala na pobieranie danych z wielu systemów do jednej bazy danych, w konsekwencji otrzymujemy możliwość szybkiego tworzenia precyzyjnych, wieloobszarowych raportów  i szybki dostęp do potrzebnych informacji.

Przykład integracji systemów informatycznych różnych producentów


System handlowo magazynowy i do księgowości, np. Comarch XL, może być skomunikowany ze sklepem internetowym, np. Magento. Dzięki temu sklep posiada informacje o bieżących stanach magazynowych, a system Comarch ERP XL o klientach i zamówieniach złożonych w sklepie.

Integracja powala zachować spójność danych i zastępuje pracę człowieka, który te dane musiałby przenosić pomiędzy systemami.Połączenie systemów niweluje też możliwość błędów, które powstałyby przy przenoszeniu ręcznym.

Dzięki integracji systemów informatycznych, możemy być pewni, że nasze dane są zawsze aktualne. Mamy gwarancję, że w każdym z programów posiadamy dokładnie te same informacje.

 

Jak działa integracja systemów informatycznych

 

Integracja systemów informatycznych może działać jedno lub dwustronnie. W zależności od tego czy dane wysyłane są jednym czy w obu kierunkach.

 

W przypadku integracji jednostronnej informacje płyną tylko w jednym kierunku. Pierwszy system tylko wysyła dane, a drugi tylko odbiera. 
Integracja jednostronna nie jest w pełni funkcjonalna, czasami jest jednak wystarczająca.

Przykładem integracji jednostronnej może być integracja z SMS API

Z firmowego systemu ERP przekazywany jest numer telefonu i treść wiadomości do systemu zarządzającego wysyłką wiadomości SMS.

Integracja dwustronna polega na komunikacji w obu kierunkach. Systemy są w pełni skomunikowane, każdy może zarówno wysyłać jak i odbierać konkretne zestawy danych.

W przypadku integracji dwustronnej, najczęściej wykorzystuje się interfejsy API. 

Integracja systemu magazynowego z kurierami może być świetnym przykładem integracji dwustronnej. Ze sklepu wysyłane są wymiary produktu i waga. W odpowiedzi system firmy kurierskiej przesyła koszt wysyłki paczki i list przewozowy. 

Systemy przez cały czas komunikują się ze sobą i wymieniają informacje o aktualnym statusie wysyłki. 

Sposoby integracji systemów informatycznych

  • Najlepiej integrować systemy wyposażone w interfejsy API – interfejs API to swego rodzaju instrukcja jak dany system przetwarza dane.

  • Kolejnym przykładem są systemy bez interfejsu API, ale z otwartym kodem źródłowym, w takiej sytuacji dział programistyczny może napisać interfejs komunikacyjny.

  • Integrowanie systemów zamkniętych, bez interfejsów API jest bardziej skomplikowane i czasochłonne, a co za tym idzie kosztowne.

 

Poznaj nasze autorskie programy do integracji systemów informatycznych


Sprawdź teraz!

 

Kontakt

Bydgoszcz / Wrocław / Poznań /
Oddział Bydgoszcz

ul. Nasypowa 25A
85-342 Bydgoszcz

tel./faks 52 340 70 88
biuro@kantata.pl

Oddział Wrocław

ul. Pełczyńska 137
51-180 Wrocław
tel./faks 71 728 13 40
biuro@kantata.pl

Oddział Poznań

ul. Grochowe Łąki 2a/29
61-752 Poznań
tel./faks 61 610 24 05
biuro@kantata.pl

Sprawdź ile kosztuje system ERP

Produkcja / MES
CRM
WMS / Magazyn
Kadry i Płace / HR / RCP
Księgowość
BI / Controlling
DMS / Workflow / Procesy
B2B

Mapa strony