Bezpieczeństwo IT

Bezpieczeństwo IT firm

 

Bezpieczeństwo IT firmy i danych staje się dziś kluczowym aspektem funkcjonowania biznesu. Utrata lub wyciek danych firmowych, zaszyfrowane dyski, włamanie na pocztę lub serwer firmowy, to tylko niektóre z zagrożeń na jakie każdego dnia narażona jest Twoja firma. Właśnie dlatego warto posiadać sprawdzonego partnera, który zajmie się bezpieczeństwem informatycznym Twojej firmy. 

 

W Kantacie kompleksowo dbamy o bezpieczeństwo IT naszych Klientów. Przeprowadzamy audyty bezpieczeństwa, tworzymy zalecenia, projektujemy bezpieczne sieci firmowe, doradzamy i wdrażamy rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo sieci i serwerów. Dodatkowo nasi klienci mogą skorzystać z usługi backupu danych.

 

Dziś bardziej niż kiedykolwiek należy czuwać nad prawidłowym zabezpieczeniem infrastruktury informatycznej firmy.

Aktualne oprogramowanie, bezpieczne hasła, segmentacja sieci firmowej, nadanie ról i uprawnień użytkownikom, używanie VPN to tylko niektóre z działań, które warto wdrożyć w celu poprawy bezpieczeństwa systemów przedsiębiorstwa.

 

Zabezpiecz Twoją firmę juz dziś!


Napisz do nas!

 

Jakie są główne przyczyny zagrożeń bezpieczeństwa IT?

 

Bezpieczeństwo IT

Cyberprzestępstwa


Cyberprzestępstwa stały się stałym źródłem dochodu wielu organizacji przestępczych. Jest to najszybciej rozwijający się obszar działalności zorganizowanych grup przestępczych. Co więcej w niektórych krajach cyberprzestępcy maja swoisty parasol ochronny od rządu, jeśli z nim współpracują przy atakach na inne kraje. 

Według raportu “Official 2019 Annual Cybercrime Report” w przeciągu 3 lat roczne zyski organizacji przestępczych z tytułu cyberpszestępczości osiągną poziom 3 bilionów dolarów.

Tego typu ataki są szczególnie dotkliwe dla firm, szacuje się że 68% firm, który były ofiarą cyberprzestępczości straciło ponad 10.000 $ w wyniku jednego ataku. 

Nielojalni pracownicy


Dane i know-how to jeden z najcenniejszych zasobów firmy. Nielojalni pracownicy wykradający dane mogą przekazać ważne informacje konkurencji.

 

Oprócz strat z tego tytułu, na firmę mogą zostać nałożone kary w związku z RODO. 

cyberbezpieczeństwo Poznań Wrocław Bydgoszcz
Laptop ze znakiem UWAGA na ekranie błędy w oprogramowaniu

Błędy w oprogramowaniu


Tak jak błąd architekta, czy konstruktora może spowodować zawalenie mostu lub budynku, tak samo błąd architekta oprogramowania lub programisty może spowodować realne straty w mieniu lub urazy u ludzi.

Błędy w oprogramowaniu mimo, że zdarzały się od początku istnienia branży IT są dzisiaj większym zagrożeniem niż kiedykolwiek.

Słynnym przykładem błędu programistycznego jest utrata przez NASA sondy Mariner 1. Drobne przeoczenie przy przepisywaniu kodu, spowodowało błąd w algorytmie zaokrąglania pozycji, a w konsekwencji serię gwałtownych ruchów zejście z kursu i zniszczenie rakiety.  

Brak kopii zapasowych


Niezwykle ważna jest odpowiednia polityka kopii zapasowych danych. Powinny one odkładać się na urządzeniu w innej lokalizacji, najlepiej wykorzystującym inny system operacyjny niż komputery w firmie. 

Systematyczne backupy są o tyle istotne, że niezależnie od tego jak silnie mamy zabezpieczony system, zawsze najsłabszym ogniwem jest człowiek. 

Backup danych to dziś standard!

bepieczeństwo it firmy danych

Bezpieczeństwo IT firmy i danych

 

Jak odzyskać zaszyfrowane pliki?

 

W maju 2017 roku cały świat objęła pandemia wirusa komputerowego o nazwie WannaCry.

 

230 tysięcy dysków komputerowych zostało zaszyfrowanych, a tysiące firm straciło dane firmowe i zostało sparaliżowanych. Na setkach tysięcy ekranów wyświetlało się okno wirusa z żądaniem okupu w wysokości nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Screen z wirusa WannaCry jak zabezpieczyć się przed ransomware

Co więcej w momencie ataku nie było skutecznej metody odszyfrowania plików.

 

Dziś rozszyfrowanie dysków i odzyskanie danych utraconych w wyniku tego ataku jest już możliwe. Powstają jednak nowe wirusy szyfrujące (Ransomware), na które w tym momencie nie ma lekarstwa. Co więcej przestępcy zorientowali się, że skuteczny backup danych może pokrzyżować im plany, dlatego nowe wersje wirusów szyfrujących żądają pieniędzy nie tylko za odszyfrowanie danych, ale także za nieupublicznienie ich przez przestępców. 

 

Jak uchronić się przed wyciekiem danych w firmie.

W celu zabezpieczenia firmy przed podobnymi atakami należy:

  • Dbać o najnowszą wersję oprogramowania firmowego,
  • Przeszkolić pracowników w temacie współczesnych zagrożeń w internecie,
  • Stosować rozwiązania klasy UTM,
  • Wprowadzić politykę backupu danych

 

Naszym klientom zalecamy używanie urządzeń UTM, które stoją na straży sieci firmowej i serwerów, skutecznie minimalizując ryzyko podobnych ataków  w przyszłości. Istotne jest też wdrożenie prawidłowej polityki kopii zapasowych danych. Dodatkowo warto przeszkolić pracowników w zakresie bezpieczeństwa. W tych wszystkich zadaniach chętnie pomogą nasi eksperci do spraw bezpieczeństwa.

 

Współpracuj z Kantatą i zyskaj:

 

Poznaj najpopularniejsze zagrożenie dla firmowej sieci informatycznej.

 

Dowiedz się, jak skutecznie chronić swoje dane firmowe przed cyberkradzieżą i uniknąć strat finansowych lub spadku zaufania ze strony klientów.


Wypełnij formularz

Bezpieczeństwo IT Twojej firmy i danych zapewni Kantata Wrocław, Poznań i Bydgoszcz oraz na terenie całej Polski.

Kontakt

Bydgoszcz / Wrocław / Poznań /
Oddział Bydgoszcz

ul. Nasypowa 25A
85-342 Bydgoszcz

tel./faks 52 340 70 88
biuro@kantata.pl

Oddział Wrocław

ul. Pełczyńska 137
51-180 Wrocław
tel./faks 71 728 13 40
biuro@kantata.pl

Oddział Poznań

ul. Grochowe Łąki 2a/29
61-752 Poznań
tel./faks 61 610 24 05
biuro@kantata.pl

Sprawdź ile kosztuje system ERP

Produkcja / MES
CRM
WMS / Magazyn
Kadry i Płace / HR / RCP
Księgowość
BI / Controlling
DMS / Workflow / Procesy
B2B

Mapa strony