Logistyka jest jednym z tych obszarów w firmie, który szczególnie wymaga szybkiego dostępu do informacji. W obszarze logistycznym następuje przecięcie większości procesów zachodzących w firmie. Od zakupów towarów i surowców przez ich magazynowanie na sprzedaży kończąc.
Dzięki szybkiemu dostępowi do potrzebnych danych i kontroli procesów logistycznych, wprowadzenie systemu ERP w obszarze logistyki przynosi konkretne, mierzalne korzyści.
Zakupy – Proces obejmujący dostawy towarów i surowców do przedsiębiorstwa. Może być on w dużej mierze zautomatyzowany. Zamówienie na towary i surowce może być tworzone automatycznie na podstawie niskich stanów magazynowych. Proces zakupów wewnętrznych w firmie, można zoptymalizować przez wprowadzenie obiegu dokumentów. Istotna jest też funkcja obsługi zamienników i licznych dostawców. System może w sposób zautomatyzowany wybierać dostawców na podstawie ceny, czasu realizacji zamówienia, lub innych parametrów.
Magazynowanie – Sercem systemu logistycznego jest magazyn. System ERP w zakresie logistyki pozwala na prowadzenie wielu magazynów fizyczny i wirtualnych. Firmom, które potrzebują kompleksowych informacji na temat magazynowanych towarów, proponujemy wdrożenie rozwiązań klasy WMS (Warehouse Management System). Dzięki systemowi kodów kreskowych (i QR) w magazynie, możliwa jest identyfikacja towaru z dokładnością do konkretnego miejsca odkładczego na regale. Firma zyskuje pełną kontrolę nad przyjęciami i wydaniami. Praca magazyniera zostaje ułatwiona, realizuje zlecenia według planu ustalonemu przez kierownika magazynu, każdy magazynier dostaje na swój kolektor danych informację, gdzie znajduje się dany towar do wydania. Dodatkowo, dzięki monitorowaniu pracy poszczególnych magazynierów – efektywność pracy całego magazynu wzrasta.
Produkcja – Sprawne działanie całego łańcucha dostaw jest szczególnie kluczowe w firmie produkcyjnej. Pozwala na nieprzerwaną produkcję, przy zachowaniu optymalnych stanów magazynowych surowców. Informacje o planowanej produkcji i terminach zleceń produkcyjnych pozwalają na zarządzanie dystrybucją i planowe dostawy do kontrahentów. Dział handlowy, podczas rozmów z klientami, może oszacować planowany czas dostawy na podstawie informacji z systemu.
Dystrybucja – Obejmuje wysyłkę wszelkich towarów z firmy. Proces ten integruje informacje z działu handlowego, magazynu i z produkcji. Na tej podstawie możliwe jest zarządzanie stanami magazynowymi, wielkością produkcji, wysyłkami do klientów. Dobry system ERP pozwala odpowiedzieć na pytania, kiedy dane zlecenie dotrze do klienta, jakie stany magazynowe utrzymywać by realizować zamówienia na czas, na kiedy zawizować transporty towarów. Optymalizacja w zakresie dystrybucji pozwala skrócić czas realizacji zamówienia i zmniejszyć ilość towarów w magazynie. Zwiększyć rotację towarów.
Traceability – Śledzenie konkretnej partii produktu oraz wykorzystanych do jej produkcji surowców i zasobów, na każdym z etapów procesu produkcyjnego i logistycznego. System ERP powinien zapewnić możliwość śledzenia wszystkich elementów procesu produkcyjnego od dostawy surowców po sprzedaż. W razie potrzeby, powinien zapewnić możliwość zidentyfikowania i wycofania wszystkich produktów danej serii z rynku.
Zarządzaj sprawnie magazynem i logistyką w Twojej firmie!
Rozwiązania z obszaru logistyki i magazynowania
ul. Nasypowa 25A
85-342 Bydgoszcz
tel./faks 52 340 70 88
biuro@kantata.pl
ul. Pełczyńska 137
51-180 Wrocław
tel./faks 71 728 13 40
biuro@kantata.pl
ul. Grochowe Łąki 2a/29
61-752 Poznań
tel./faks 61 610 24 05
biuro@kantata.pl